Баланы мектепке бейімдеу бойынша ата-аналарға арналған ұсыныстар

04.10.2021

Баланы мектепке бейімдеу бойынша ата-аналарға арналған ұсыныстар. Бірінші сынып оқушыларының мектепке бейімделу мәселесі ата-аналар үшін де, бүкіл білім беру жүйесі үшін де. Мектепке келіп, өздері үшін жаңа жағдайға түсіп, барлық балалар алаңдайды және алаңдайды. Мұғалім де, тәрбиеші де, ата-аналар да бірінші сынып оқушыларының мектеп өміріне тезірек енуіне мүдделі. Бірінші сынып оқушыларының көпшілігі мектепке балабақшадан келеді. Ойындар, серуендеу, тыныш режим, күндізгі ұйқы, әрдайым мұғалім болды. Онда қазіргі бірінші сынып оқушылары ең үлкен балалар болды! Мектепте бәрі басқаша; мұнда-өте қарқынды режимде жұмыс істеу және талаптардың жаңа қатаң жүйесі. Оларға бейімделу үшін күш пен уақыт қажет.

Бірінші ұсыныс: балаңызға бере алатын ең маңызды нәрсе - бұл сіздің назарыңыз.

Екінші ұсыныс: сіздің мектепке, мұғалімдерге және тәрбиешілерге деген оң көзқарасыңыз баланың бейімделу кезеңін жеңілдетеді.

Үшінші ұсыныс: балаға өмірдің жаңа режиміне үйренуге, құрдастарымен қарым-қатынас орнатуға және өзін сенімді сезінуге көмектесіңіз.

1. Балаңызды әртүрлі жағдайларда бақылап, оны зерттеңіз, бұл сіздің балаңызды, оның мінезінің белгілі бір ерекшеліктерін жақсы білуге көмектеседі.

2. Баланың физикалық белсенділігін дамытыңыз, өйткені физикалық белсенділікке дағдыланған қатты бала әлсіз және белсенді емес балаға қарағанда бейімделуді жеңілдетеді.

3. Баланың барлық қыңырлығына бой алдырмаңыз, сүйіспеншілікті теріс пайдаланбаңыз, өйткені бұл қыңырлық пен қыңырлыққа әкелуі мүмкін.

4. Тәуелсіздікке ұмтылуды баспаңыз.

5. Баланың барлық сұрақтарына жауап беруге тырысыңыз, өйткені бұл жаста қызығушылық шек жоқ.

6. Баланы мектептегі қиындықтарды өз бетінше жеңуге үйретіңіз.

7. Баланың сәтсіздігіне ашуланбаңыз және ренжімеңіз, өйткені ол ата-анасын тағы бір рет ренжітуден қорқады.

8. Баланы балалармен достасуға үйретіңіз: адал болуға, достарды құрметтеуге, үйіңізге шақыруға, сатқындыққа жол бермеңіз, сынға, қорлауға емес, қолдауға. Есіңізде болсын, сіз қолдайтын балалық достық сіздің балаңыздың ересек кезіндегі тірегі болуы мүмкін.

9. "Бұл әр әкенің, әр ананың – балалардың жақсы оқығысы келетіндігі. Оның көзі ана мен әкеге қуаныш әкелгісі келеді. Бұл тілек баланың жүрегінде оянады, бала қазірдің өзінде аман қалды, адамдар үшін жақсылық жасау қуанышын сезінді. Мен баланы жақсы оқуға, оны адамдардың игілігі үшін игі істерге итермелеуге, оның жүрегінде қоршаған әлемге деген сезімталдықты қалыптастыруға, басқа адамның рухани әлемін жүрегімен білуге тәрбиелеу арқылы жақсы оқуға болатындығына сенімдімін". (Сухомлинский В. А.)

Есіңізде болсын: сіздің балаңыз мектепте сіз бұрын оқыған сияқты емес. Ешқашан баланы бір нәрсені түсіне алмағаны немесе жасай алмағаны үшін қорлайтын сөздермен ұрламаңыз. Балаңыздың оқуына оң баға беруге тырысыңыз, тіпті оның жетістіктері жеткіліксіз деп ойласаңыз да. Баланың атынан өмір сүріңіз, оған барынша назар аударыңыз, баланың әр сәтсіздігі туралы алаңдаңыз және оның ең кішкентай жетістіктеріне қуаныңыз. Оған дос болыңыз, сонда бала сізге ең жақын нәрсені сеніп тапсырады.

Педагог-психолог Кайдарова А. Е.