Ата-аналардың қателіктері

27.04.2021

Ата-ана баланың агрессиясымен күресуге көмектесетін кейбір шындықтарды білуі керек:

Шығу, басу емес

Эмоцияларға оларды "қыспастан" шығу әрқашан маңызды.

Мұны ата-аналардың өздері үйренуі керек, содан кейін ғана балаларына үйрету керек. Егер сіз ашулансаңыз, онда бұл туралы Балаңызға айтудан қорықпаңыз. Бұл қалыпты жағдай. Осылайша сіз мәселені шешесіз және сізге оңай болады. Сонымен қатар, сіз балаға не істей алатындығын көрсетесіз – ол ұнамайтынын, ашуланғанын немесе бірдеңеге ренжігенін айтады. Бірте-бірте бала осы "маневрді" игеріп, қорқынышты мінез-құлқымен назар аударудан гөрі проблема туралы айту әлдеқайда оңай екенін түсінеді.

Дұрыс мысал

Сіздің сөздеріңіз сіздің әрекеттеріңізден алшақтамауы маңызды. Бұл туралы өзіңізге есеп беріңіз. Емес требуете баладан қатар, сіз орындау керек.

Егер сіз баланың эмоцияларын экологиялық тұрғыдан білдіргіңіз келсе, оның қоршаған ортасы мұны қалай жасайтынына назар аударыңыз, ең алдымен сіз ата – анасыз.

Егер сіздің агрессияңызды білдіруде қиындықтар туындаса және балаңыздың агрессивті мінез-құлқын "қабылдай" алмасаңыз, онда сіз психологқа жүгінуіңіз керек.

Агрессия сөзсіз

Егер агрессияның "шабуылы" басталған болса, бала айқайлайды, ұруға тырысады, содан кейін ең жақсы нұсқа – күшті құшақтар. Ол тынышталған кезде, сіз оны жаман сезінген кезде әрдайым тыңдауға дайын екеніңізді айта аласыз. Мұндай сәттерде баламен сөйлесу бөтен адамдарсыз және эмоционалды боялған сөздер мен сөздерсіз жақсы.

Ата-аналардың қателіктері

Балалардың агрессивті мінез-құлқының қалыптасуы мен шоғырлануына келесі факторлар әсер етуі мүмкін:

* отбасы бірлігінің төмен деңгейі;

* отбасылық тәрбиенің жеткіліксіз стилі (гипоопека, гиперопека);

* ата-аналардың тәрбиесінің әртүрлі стильдері;

* агрессивті мінез-құлық үлгісін көрсету (ата-аналарға балаларға, Әкеге анасына және т. б.);

* балалардың мінез-құлқындағы агрессивті тенденцияларды ынталандыру;

* баланың әлеуметтік табысына немқұрайлы қарау;

* физикалық жазаларды қолдану;

* қауіптер, «Ауызша зорлық-зомбылық»;

* қандай да бір шектеулерді енгізу;

* көтермелеудің толық болмауы;

• бюджет тапшылығы көңіл тәрбиелеу және внутрисемейное қарым-қатынас;

* шамадан тыс бақылау / бақылаудың болмауы;

* эмоционалды байланыстың болмауы;

* ата-аналардың жеке үлгісінің рөлін бағаламау;

* "балалар үшін өмір»;

* гаджеттерді бақылаусыз пайдалану.

Агрессивті баланың ата-аналарына ұсыныстар

1. Балаға жағымсыз эмоцияларды білдіруге тыйым салуға болмайды. Кез – келген эмоцияның қалыпты екенін атап өтіңіз!

2. Балаңызға агрессияны "Экологиялық тұрғыдан" білдірудің жолын табуға көмектесіңіз (бұл спорт бөлімі, ашық ойындар болуы мүмкін).

3. Баламен сөйлесіңіз, оны не мазалайтыны туралы сұраңыз.

4. Баланың өзін-өзі бағалауын арттырыңыз: оның "күшті" жақтарын мадақтаңыз, қадір-қасиетін атап өтіңіз.

5. Сын деңгейін төмендетіңіз.

6. Баланың қоршаған әлемінен агрессияны болдырмауға немесе азайтуға тырысыңыз (жазалар, агрессивті екпіндері бар теледидарлар мен компьютерлік ойындар, сөйлесудегі өрескел тіркестер).

7. "Тең" позициясынан сөйлесуге тырысыңыз.

8. Сіздің сөздеріңіз іспен келіспейтініне көз жеткізіңіз (мысалы: біз әдепсіз сөздерді қолдануға жол бермеу туралы айтамыз және оларды өзіміз қолданамыз).

9. Баланың қарым-қатынас дағдыларын дамыту.

Теріс эмоцияларды білдіруге жазалау мен тыйым салу баланың агрессивті мінез-құлқын күшейтіп, проблемаларды тереңдете алатындығын есте ұстаған жөн. Бұл мінез-құлықтың себебін іздеңіз.

Ата-аналардың көпшілігі әр түрлі жастағы, ерте ме, кеш пе баланың агрессивті мінез-құлқына тап болады. Мұндай сәттерде есте сақтау керек ең бастысы – бұл мәселені балаңызға деген сүйіспеншілік, сүйіспеншілік және Құрмет арқылы ғана шешуге болады және қажет.

Агрессивті жасөспіріммен қарым-қатынас жасау үшін ата-аналарға ұсыныстар:

1. Жасөспірімнің қажеттіліктері мен қажеттіліктеріне мұқият болыңыз.

2. Агрессивті емес мінез-құлық үлгісін көрсету. Жасөспірімге тиімді мінез-құлықтың жеке үлгісін көрсетіңіз. "Кек алу"жоспарларын құру арқылы достарыңыз бен әріптестеріңіз туралы ашулануға немесе арамдыққа жол бермеңіз.

3. Жасөспірімнің жазаларында дәйекті болу, нақты әрекеттері үшін жазалау. Санкциялар мен жазаларды нақты бөліңіз.

4. Жаза тиіс унижать жасөспірім.

5. Ашуды білдірудің қолайлы тәсілдерін үйрету. Агрессияңызды тастауға, оны басқа нысандарға ауыстыруға мүмкіндік беріңіз. Оған жастықты ұруға немесе жауының "портретін" бұзуға рұқсат етіңіз, сонда сіз нақты өмірде агрессивтіліктің төмендегенін көресіз.

6. Балаға ашуланған оқиғадан кейін бірден ашулануға мүмкіндік беріңіз.

7. Өзіңіздің эмоционалды күйіңізді және айналаңыздағы адамдардың жағдайын тануға үйрету.

8. Эмпатия қабілетін дамыту.

9. Жасөспірімнің мінез-құлық репертуарын кеңейту.

10. Жанжалды жағдайларда әрекет ету дағдыларын дамыту.

11. Спортпен шұғылдануды, ең алдымен жүзуді ұйымдастырыңыз.

Педагог-психолог Е.Н. Савченко