Бірінші сынып оқушыларының бейімделуі.

27.09.2024

Бірінші сынып оқушының өміріндегі ең маңызды жыл болып саналады. Дұрыс бейімделу оқу процесіне оң әсер етеді, жаңа білім алуға ынталандырады, жаңа ұжымға қосылуды және достар табуды жеңілдетеді. Балабақшадан кейін мектепке үйрену барлығына қиын. Мектепке дейінгі жаста баладан Ерекше тәртіп талап етілмеді, сабақтар ойын түрінде өтті, жүгіруге уақыт болды және ұйықтауға және демалуға бір сағат бөлінді. Бірінші сыныпта әдеттегі өмір режимі өзгереді, ал балалар өзгерген жағдайларға бейімделуі керек. Бала оның психикасына әсер ететін факторлардың әсеріне түседі: * Жаңа күн тәртібі; * Мектептегі ашық ойындарға шектеулер; * сыныптастарымен және мұғаліммен қарым-қатынас орнату қажеттілігі; * жаңа жағдай және бала үшін ерекше міндеттер.

Бейімделу уақыты көп қиындықсыз өтуі үшін не істеу керек:

* Баланы жиі мадақтаңыз және қателіктер үшін айыптамаңыз.

* Күннің дұрыс режимін ұйымдастырыңыз. Бірінші сынып оқушысы ұйықтауға, ашық ойындарға, достарымен сөйлесуге жеткілікті уақыт болуы керек.

* Оның жетістіктерін басқа балалардың оқуымен салыстырмаңыз.

* Баланың өзін нашар сезінуіне қатысты шағымдарды елемеңіз. Бірінші рет бірінші сынып оқушысына бір-екі аптада бір рет мектепке бармауға рұқсат етілуі мүмкін.

* Жоғары талаптар қоймаңыз.

* Мұғалімнің ескертулерін тыңдап, үйде туындаған мәселені тыныш талқылауға тырысыңыз.

Л.Крагель, бастауыш сынып мұғалімі