ОҚУШЫЛАРҒА МАМАНДЫҚ ТАҢДАУДАҒЫ КЕҢЕСТЕР

Мамандық таңдауда келесі қателіктерге жол бермеу керек:

1. «Компания үшін» мамандық таңдау.
  2. Бұл ата-ананың немесе басқа туыстарының қысымына ұшырайды, олар сізге өз ұсының  оңтайлы екенін ұсына алады.
  3. Мамандықтың тек сыртқы жағына деген құштарлық.
  4. Адамға – берілген кәсіптің өкіліне деген қатынастың кәсіптің өзіне ауысуы. Көбінесе адамға деген жеке жанашырлық сол мамандыққа деген құштарлықты тудырады.
  5. Еңбек сипаты туралы, белгілі бір кәсіптің ерекшеліктері туралы ескірген түсініктер.
  6. Олардың физикалық қарсы көрсеткіштерін білмеу және бағаламау.
  7. Өз қабілеттерін, мінез ерекшеліктерін, таңдау мотивтерін түсіне алмау.
  8. Мамандық беделіне және беделсіздігіне нұқсан келтіру.
  9. Мамандық бойынша жеткіліксіз білім.
  10.    Мамандық таңдау кезінде сізге қажет ұсыныстар:

- барынша көп мамандықтарды, еңбек нарығының құрылымын білу;

- өз мүдделеріне сай анықтау;

- қандай оқу орындарында белгілі бір мамандықты алуға болатынын білу;

- кәсіби таңдаудың негізгі және резервтік нұсқалары болуы;

- олардың психологиялық және психофизиологиялық тұлғалық қасиеттерін (бейімдері, қабілеттері, темпераменті, мінезі, денсаулық жағдайы) бағалау;

- әр аймақта өзіндік ерекшелігі бар кадрларға қажеттіліктің аймақтық құрылымын білу;

- еңбектің мәнді ерекшеліктері мен шарттарын білу.

Мамандық таңдауда мыналар маңызды:

1. Оқу мен жұмыста табысқа жетуге көмектесетін қабілеттеріңізді, мүмкіндіктеріңізді, қызығушылықтарыңызды және бейімділіктеріңізді анықтаңыз. Мұны мектеп психологымен байланысу арқылы жасауға болады. Есіңізде болсын, сізде бар қасиеттердің берілген мамандыққа қажетті қасиеттермен толық сәйкес келуі де сізді әлі дайын маман жасамайды. Өйткені әрбір дерлік мамандық белгілі бір білім мен дағдыны, яғни кәсіптік дайындықты (білім беруді) талап етеді.
  2. Қызығушылықты оятатын мамандықтар туралы ақпарат алу: жұмыстың мазмұны, еңбек жағдайлары, кәсіптердің даму перспективалары және т.б.
  3. Сізді қызықтыратын мамандықты қай оқу орындарында және қандай шарттармен алуға болатынын біліңіз.
  4. Жұмыс мүмкіндіктерін табыңыз.

Оқу орнын таңдау:

1. Сіз таңдаған мамандықты алуға болатын оқу орындарының барлығын біліңіз.
  2. Қабылдау талаптарына сәйкес келетініңізге көз жеткізіңіз.
  3. Қабылдау шарттарын, оқу ұзақтығын, оқылатын негізгі пәндерді, соңында қандай біліктілік берілетінін біліңіз.
  4. Егер оқу орны әңгімелесу өткізетін болса, оған жан-жақты дайындалу маңызды. Таңдауыңыздың себептері мен кәсіби қызығушылықтарыңыз туралы ойланудан бастаңыз. Сізде қандай қабілеттер мен дағдылар бар? Сіздің жеке қызығушылықтарыңыз бен қабілеттеріңіз сіз тапсырып жатқан оқу орнына сәйкес келетінін көрсетудің ең жақсы жолы қандай?
  5. Сұхбатыңызға дайындалып жатқанда, өзіңізге қарауға уақыт бөліңіз. Ұқыптылық пен жарасымды киім бүгінгі таңда үлкен маңызға ие.
  6. Қабылдауға дайындалып жатқанда, қоймада бірнеше опцияны сақтаңыз.

https://school1prs.edu.yar.ru/uchenikam/tebe_comma__vipusknik_/soveti_pri_vibore_professii.html )

11б  Сынып жетекшісі  сыныбы Абенова К.А.