Қазақстан тәуелсіздігін жариялау

1991 жылдың 10 желтоқсанында Н. Назарбаев Парламент қабылдаған Қазақ ССР-ін Қазақстан Республикасы деп қайта атау туралы Заңға қол қойды.

1991 жылғы 12 желтоқсанда Президент 1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы оқиғалар мен оқиғалар үшін жауапқа тартылған азаматтарды ақтау туралы жарлық шығарды.

Соңында, 1991 жылғы 16 желтоқсанда "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі туралы"Конституциялық заң қабылданып, сол күні күшіне енді.

1-бапта Қазақстан тәуелсіз, демократиялық және құқықтық мемлекет деп жарияланды. Қазақстан аумағы біртұтас, бөлінбейтін және қол сұғылмайтын деп жарияланды.

Заңның 2-тарауына сәйкес, тарихи тағдыр қауымдастығымен қазақ халқымен біріккен барлық ұлттардың республика азаматтары егемендіктің және мемлекеттік биліктің бірден-бір бастауы болып табылатын Қазақстанның біртұтас халқын құрайды. Республика аумағынан кетуге мәжбүр болған және басқа мемлекеттерде тұратын барлық қазақтарға, егер бұл өздері азаматтары болып табылатын мемлекеттердің заңдарына қайшы келмесе, заң басқа мемлекеттердің азаматтығымен қатар Қазақстан азаматтығына ие болу құқығын мойындады.

3 тарау мемлекеттік билік пен басқару органдарының құрылымын анықтады. Мемлекеттік билік жүзеге асырылады, заң оны заң шығарушы, атқарушы және сот болып бөлу принципіне негізделген. Қазақстан Республикасының және оның атқарушы билігінің басшысы болып Президент жарияланды.

4 тарау мемлекеттің экономикалық негіздерін анықтады. Заңда Қазақстан дербес экономикалық жүйеге ие және меншіктің барлық нысандарының әртүрлілігі мен теңдігіне негізделеді деп айтылған. Жер және оның қойнауы, су, әуе кеңістігі, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі, басқа да табиғи ресурстар мемлекеттің айрықша меншігі деп жарияланды.

Қазақстан Республикасы Халықаралық құқық субъектісі болып табылады және сыртқы экономикалық қызмет мәселелерін дербес шешеді. Арнайы бапта аталған заң республиканың жаңа Конституциясын әзірлеу үшін негіз болып табылатыны айтылған.

Сол күннен бастап Қазақстан заңды түрде егеменді мемлекет ретінде өмір сүріп келеді.

Қазақстан басшылығының алғашқы міндеттерінің бірі мемлекеттіліктің сипатын айқындау және соның салдары ретінде оның заңнамалық базасын қалыптастыру жөніндегі жұмыс болды.

1992 жылдың бірінші жартысында тұжырымдалған саясат саласындағы стратегиялық мақсаттар келесідей болды:

- егеменді мемлекеттің қалыптасу бағытында дамуы

күшті президенттік республика;

- демократиялық өзгерістерді тереңдететін және жаңа саяси қайраткерлер мен көшбасшыларды ілгерілететін көпұлтты қоғамның шоғырлануына ықпал ететін көппартиялы жүйені құру;

- экономикалық реформаларды табысты жүзеге асырудың қажетті шарты ретінде басты саяси мақсат ретінде тұрақтылықты қамтамасыз ету;

-Қазақстанның қауіпсіздігі мен егемендігін қамтамасыз ететін көпжақты және әртүрлі әскери-саяси және экономикалық одақтардың қорытындысы;

- адамның демократиялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау есебінен Қазақстанның әлемдік қоғамдастықтағы саяси салмағын арттыру;

- әлемдік шаруашылық байланыстарға кіру технологиясында Қазақстанның тиімді геосаяси жағдайын пайдалану.

Иржанова Б.Е.

Жаңартылған күні: 20.12.2021 17:18