Үздік мамандықтар : топ-50-3 бөлім

Қандай мамандықтар әлі де танымал

Жалпы, елдегі халық шаруашылығында бір жарым мыңнан астам қызмет түрлері бар. Алғашқы жиырмада көрсетілгендерден басқа, ТОП-50 мамандыққа адамдар үшін қызықты және қажетті бірқатар мамандықтар кіреді. Кейбіреулер терең зияткерлік білімді, басқалары физикалық күш пен шыдамдылықты, ал басқалары шыдамдылық пен жауапкершілікті қажет етеді. Тек оларды тізімдеңіз:

Электрмонтаждаушы.

Ақпараттық жүйелер маманы.

Қонақжайлылық саласының қызметкері.

Аспаз-кондитер.

Слесарь.

Авиациялық қозғалтқыштардың технигі.

Фрезеровщик-универсал.

Тақтайша-қаптаушы.

Өнеркәсіпке арналған жабдықты баптаушы-жөндеуші.

Дәнекерлеуші.

БӨАжА (бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика) жөніндегі маман.

Шаштараз-стилист.

Техник-конструктор.

Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктардың операторы.

Микробиолог.

Педагог.

Желдеткіш және тоңазытқыш техникасы бойынша маман.

Ландшафт дизайнері.

Киім дизайнері.

Тау-кен инженері.

Бортсерік (бортсерік).

Ветеринарлық фельдшер.

Шебер балташы-балташылық жұмыстар.

Автомобиль қозғалтқыштарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі маман.

Әскери.

Гендік инженер.

Персоналмен жұмыс жөніндегі маман.

Электрондық жүйелер мен құрылғыларды құрастырушы.

Сәндік жұмыстардың шебері.

Әртүрлі механизмдерді басқару жөніндегі Оператор.

Кім болу керектігін, өзіңіз үшін қандай мамандықты таңдау керектігін шешкен кезде, сіз өзіңіздің артықшылықтарыңыз бен кемшіліктеріңізді мұқият талдап, сонымен қатар университетті немесе колледжді бітіргеннен кейін мансабыңызды болжауыңыз керек. Көбінесе жоғары оқу орындарында және ескірген бағдарламаға байланысты олар енді іс жүзінде пайдалы емес нәрсені үйретеді. Мұндай жағдайда жұмыс берушілердің талаптарына сәйкес болу үшін қосымша курстардан өтуге тура келеді. Еңбек нарығында бәсекеге қабілетті болу үшін, сарапшылардың пікірінше, байланысты саладан немесе басқа қызмет саласынан қосымша мамандықты игерген жөн. Бұл проблемалар туындаған жағдайда тезірек жаңа жұмыс табуға көмектеседі. Тағы бір нұсқа – сіздің бизнесіңізде жоғары шеберлікке қол жеткізу. Аса қызметкерін кәсіпорын үшін қиын кездерде де басшы соңына дейін ұстайтын болады, бірақ жұмысынан айырылған жағдайда мамандығы бойынша қайта жұмысқа орналасу оңай болмайды, ал қосымша дағдылар болмайды. Жоғары оқу орнына түсуге дайындықты бастағанға дейін 1-2 жыл бұрын Жұмыспен қамту орталығының немесе рекрутингтік агенттіктердің белгілі бір мамандықтарға сұраныс, олардың перспективалары, жалақы деңгейі туралы аналитикалық материалдарын мұқият зерделеген жөн. Танымал HR компаниясының кадрлар жөніндегі маманымен кездесіп, оған сізді толғандыратын барлық сұрақтарды қою пайдалы болады. Сондай-ақ, ықтимал жұмыс орындары туралы алдын-ала ойластырған жөн, ал оқу барысында тәжірибе немесе тағылымдамадан өтуге тырысу керек. Егер сіз өзіңізді жақсы жағынан көрсете алсаңыз, бұл жұмысқа орналасу процесін жеңілдетеді.

Мартин Н.П.