Қазақстанда сыбайлас жемқорлықпен қалай күресуде

21.12.2021

Сыбайлас жемқорлық үнемі мұқият зерделеуді, жүйелі тәсілді, кешенді және жедел қарсы іс-қимылды талап ететін қазіргі қоғамның жағымсыз құбылысы болып табылады. Елдегі сыбайлас жемқорлықтың деңгейі мен ауқымы экономикалық дамуды тежейді, инвестициялық ахуалға теріс әсер етеді, елдің имиджін, Қазақстан Республикасымен ынтымақтастыққа халықаралық мүдделілікті төмендетеді. Осыған байланысты сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес Қазақстанның мемлекеттік саясатының негізгі басымдығы болып табылады.

Соңғы 12 жылда Қазақстан Республикасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес үшін белгілі бір заңнамалық база қалыптасты. Мәселен, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы нормативтік құқықтық база ұлттық заңнаманы қолданыстағы халықаралық стандарттарға жақындатқан 17 заң жетілдірілді. Тиісті нормативтік құқықтық актілерді, жеңілдіктерді әзірлеу және қабылдау және үкіметтік емес қоғамдық ұйымдар арасында әлеуметтік мемлекеттік тапсырысты орналастыру түрінде азаматтық қоғам институттарын дамытуды белсенді мемлекеттік қолдау халықтың сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтегі белсенділігінің артуына алып келді.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес нәтижелеріне заң шығару қызметіне жемісті қатысатын сыбайлас жемқорлыққа қарсы қоғамдық ұйымдар мен саяси партиялардың, атап айтқанда "Нұр Отан" Халықтық-демократиялық партиясының жұмысын жандандыру оң ықпал етеді. Қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселесі жыл сайын Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауларында жарияланып отырады. Мәселен, "Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері" және "Болашақтың іргесін бірге қалаймыз" атты Жолдауларында құқық қорғау жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы ымырасыз күресті қамтамасыз ету саласындағы негізгі басымдықтар анықталды.

Оспанова А.Н.